« zpět

AM: Rozhovor trenérů A-mužstva k začátku zimní přípravy

11.01.2022

V pondělí 10. ledna se poprvé v novém roce sešlo áčko mosteckého Baníku, aby opět vstoupilo do tréninkového procesu. Trenéři Petr Johana a Zdeněk Hašek na úvodním tréninku přivítali až 29 hráčů včetně členů na podzim úspěšného B-mužstva. Po úvodním pohovoru v tělocvičně na Souši se ihned přešlo na umělou trávu na Souši, kde tým ve skupinách začal pilovat herní dovednosti, nechyběly ani kondiční běhy, které trenéři prokládali hrou. 
V sobotu A-mužstvo cestuje do Sokolova (hraje se od 10:30), B-mužstvo přivítá doma AFK Tuchlovice (rovněž sobota v 10:30), tým se tak rozdělí na dvě části a doplní jej i nadějní dorostenci. Příprava následně nabere tradiční víkendové tempo s převahou zápasů v Mostě, ve Velebudicích a 12. března vyvrcholí prvním jarním kolem ve Štětí.

V kádru mužstva během zimní přestávky dochází k několika změnám. Na startu přípravy se neobjevily dlouholeté opory našeho mužstva Dominik Nobst a Filip Pettík. Naopak v tréninkovém naskočil brankář a trenér zároveň Jaroslav Belaň a rovnež dva noví hráči Marek Chaloupka a Matyáš Stružinský. Další doplnění hráčského kádru je na obzoru ještě v průběhu ledna.

Krátký rozhovor k úvodu zimního období poskytli trenéři Zdeněk Hašek a Petr Johana.
Na tréninku se dnes sešlo 29 hráčů áčka a béčka, jak bude tedy pojata zimní příprava?
PJ: Došli jsme k rozhodnutí, že v zimě bude Juniorka a áčko trénovat společně formou skupinových tréninků, tedy ne úplně hromadně, ale chceme na hřišti pracovat s celým širším kádrem a dát adekvátní šanci všem. Trenérsky nám vypomůže i Standa Hofmann a Jirka Lovíšek, trenéři Juniorky, tím pádem tréninky mohou být stále intenzivní a ve větší variablitě hráčů. 

První zápasy hrajeme už nyní v sobotu v Sokolově a doma v Mostě, jak bude vypadat rozdělení hráčů k zápasům?
Z.H.: O víkendu začíná klasický zápasový rytmus, budeme hrát postupně všechny víkendy, pokaždé dvojzápas, aby došlo k potřebnému vytížení všech hráčů. Zimní období je koncipováno tréninkově na dva vrcholy v týdnu, co se intenzity zátěže týče. To znamená ve středu bychom chtěli vygradovat tréninkový proces a o víkendu by obdobným druhým vrcholem mělo být utkání. Proto chceme, aby hráli pokud možno všichni hráči cca stejně a zároveň podobným herním stylem. 

Většina zápasů zimní přípravy bude hrána ve Velebudicích, to je záměr?
Z.H.: Ano, to byl záměr a moje přání. Chceme velké hřiště. Plánujeme na jaře ve hře dominovat, proto potřebujeme i v přípravě využít většího hřiště, stejné jako máme tady na Souši. Způsob hry, který bychom rádi na jaře používali si pořádně vyzkoušet a co nejlépe připravit.

Objeví se v zimní přípravě i někteří mladí hráči?
Z. H.: Určitě, talentovaní dorostenci se všichni zapojí do přípravy, a to i do zápasů. Jsme domluveni s trenérem A-dorostu Martinem Dolinským na určitém rotačním formátu, aby tréninkové potřeby dorostu byly rovněž zachovány. Jsme moc rádi, že dorost se v závěru podzimu přiblížil šanci na záchranu 2. ligy, proto nehceme ten tým nijak rozbít. O klucích z dorostu víme a cíleně je chceme nasazovat do tréninků a do zápasů, aby došlo k potřebnému propojení s dospělým fotbalem, ale zároveň dorost mohl rovněž odtrénovat zimní přípravu, jak kondičně, tak z hlediska herních souvislostí. 

P. J.: Někteří dorostenci jako Honza Skurovec nebo Adam Smitka už byli s áčkem na zápasech během podzimu o další dorostence je zájem v jiných klubech, čehož si vážíme. Koncepce klubu je pracovat s mladými hráči, proto plánujeme více hráčů dorostu zapojit do přípravy áčka. To ale pramení i z vývoje Juniorky, ve které právě bývalí dorostenci ukázali na podzim velmi dobré výkony a vlastně Lukáš Vlach, Štěpán Jansa nebo Ruda Novák se dostali do A-mužstva.

Z.H.: A další nováčci z dorostu jsou i Ondra Novický a Adam Petržílka, kteří se vrátili z dorostu Viktorie Plzeň a myslím si, že oba jasně ukázali, že na soutěž Divize mají a mohou ihned zapadnout do osy mužstva.

Na tréninku dnes chyběli hráči Filip Pettík a Dominik Nobst, jaká je u nich situace?
Z.H.: Filip Pettík byl uvolněn pro angažmá v jiném klubu, protože během podzimu jsme vycítili, že trvá na pozici jasné jedničky, což je normální a přirozené. S příchodem Jardy Belaně, který bude klubu k využití jak hráčsky v bráně, tak trenérsky v realizačním týmu by tady vznikl skutečně přetlak na brankářské pozici, proto jsme se s Filipem Pettíkem dohodli na možnosti odchodu. Mladí brankáři Tomáš Hnízdil a Honza Nejedlý mají obrovskou příležitost dále gólmansky růst s kvalitním trenérem brankářů. Filip Pettík už je však kariérně mnohem dál, proto jsme mu umožnili, aby si našel nové působiště, což pro něj jako velmi kvalitního brankáře asi nebude velký problém.

P.J.: Dominik Nobst nám v závěru podzimu trochu překvapivě sdělil, že je z fotbalu velmi unaven a požádal nás o pauzu, lépe řečeno, že dále hrát nechce. Vzhledem k pracovnímu zatížení jej pravidelnost tréninkového procesu hodně vytěžovala a prostě férově nám sdělil, že v současnosti na tréninky nechodí tolik rád a obecně z něj fotbalová touha vyprchala. 

Kádr má dále ještě některé zraněné hráče, dále na začátku přípravy chyběl jestě David Matyáš.
P.J.: Dan Kováč a Ruda Novák jsou stále ve stavu zraněných. U Dana Kováče to bohužel bude mít dlouhodobější výhled. Ruda Novák by měl zřejmě konci ledna začít s tréninkem. David Matyáš je na zahraničí cestě a k týmu se připojí v nejbližších dnech. 

Na začátku přípravy se k týmu připojili Marek Chaloupka a Matyáš Stružinský.
P.J.: Marek Chaloupka přichází z FC Chomutov, kluby ještě jednají o formě transferu, zda přestup nebo hostování. Matyáš Stružinský má za sebou dorost v FK Teplice a na podzim hrál krajský přebor v Modré. Věřím, že tady se rovněž případně bezproblémově dohodneme.

Jsou ve výhledu ještě nějací další hráči pro posílení?
Z.H.: Stále pracujeme na posilách, bohužel dva vyhlédnuté hráče nám zhatilo zranění,  jeden hráč je na testu v první lize a čekáme jak mu tato šance dopadne. Už v tomto prvním týdnu doufáme, že dorazí další hráč do útočné fáze. Jméno říkat nechceme, dokud není hotovo, nebudeme chtít odkrývat karty.

Poslední otázka je ohledně působení Jaroslava Belaně, který tedy přichází jako hráč nebo jako trenér?
P.J.: Domluvili jsme se, že na jaře bude ještě v aktivním tréninku a bude připraven jako taková pojistka pro cokoliv. Ceníme si především jeho zkušeností i schopnosti dlouhodobě připravovat kvalitní brankáře. Tudíž jeho pozice je zatím jasná jako trenér brankářů, ovšem během jara bude sám v aktivním tréninku pro případ čehokoliv.

 

 

AM: Rozhovor trenérů A-mužstva k začátku zimní přípravy._IMG_20220110_185156327.jpg._IMG_20220110_185355512.jpg._Zacatek-pripravy.jpg