« zpět

Český sport tlačí na obnovení organizovaných tréninků

12.04.2021

V posledních dnech zarezonoval českým sportem příslib možnosti návratu do normálního tréninku. Po nadšeném přijetí zprávy o možnosti trénovat až ve 20 hráčích však přišlo velmi nepříjemné překvapení a Vláda ČR má v plánu v pondělí 12.4. tuto možnost znovu projednat a bohužel pravděpodobně znovu omezit. S ohledem na současný příchod jarního počasí obyvatelé a děti čím dál více vyhledávají možnosti venkovního vyžití. Organizované tréninky jsou dle názoru sportovních klubů ideální možnost jak neřízené venkovní aktivity mládeže alespoň trochu zajistit a kontrolovat.

Děti a mládež přinesly koronavirové pandemii zatím největší oběť ze všech. Nemohou chodit do školy, sportovat, stýkat se s kamarády. Výkonnostní sport s cílem udržet trénovanost je s výjimkou obecné vytrvalosti a běžeckých tréninků prakticky znemožněn, neboť přístup na sportoviště, byť v individuálním režimu je dokonce zakázán. Fotbal se svojí širokou členskou základnou a zároveň největší plochou hřiště logicky tlačí na rozumový přístup v možnosti dětí zahrát nebo zatrénovat si nejrožšířenější sport. Náš fotbalový klub zatím využívá areálu Souš a Stadionu Josefa Masopusta k individuální činnosti za účasti trenérů a očekává jakoukoliv změnu režimu, která umožní vpustit do sportovních areálů více hráčů. "Začínáme mít potíže sledovat, kteří hráči jsou ještě aktivní a kteří již se sportováním skončili a našli si jinou zábavu. Na povedeném projektu online tréninků jsme měli cca 75% účast hráčů. U dorostenců číslo pokleslo pod 50%," sdělil k současné situaci sportovní ředitel klubu Jan Skýpala. 

"Pocit účasti v týmu a zároveň pocit míče jsou základní lákadla fotbalu. Nelze pořád pokračovat v individuální přípravě, tedy běhat a posilovat a pořádně nevědět, kdy takový stav skončí," pokračuje. Hráči klubu mají občasná setkání, s využítím rozlehlých areálů se snažíme o trénink na více hřištích zároveň, aby se hráči alespoň částečně viděli a mohli nějak reaovat s trenérem. Vzájemná motivace je totiž nyní velmi důležitá. Sáhněme si do svědomí, kdo má takovou sílu vůle neustále sám udržovat výkonnost a překonávat individuální tréninkové dávky. Vzájemná motivace sportovců, tedy překonávat se navzájem, dohánět, předhánět nebo soutěžit v dovednostech je prostě základní smysl sportu.

Fotbal stojí již přesně půlroku. Poslední zápas se odehrál 10. října 2020. Od té doby hráči vesměs dostávají tréninky SMSkou. Malé rozvolnění jsme zažili v prosinci jinak se čistě improvizuje. Pravidelnost je přitom základem sportování, kdo nechodí pravidelně, postupně vadne a sportování opouští. Roky se investovalo do náboru dětí a udržení je u sportování. Měnily se soutěže, aby byly více otevřené i pro talentově horší dětí, bojovalo se o každého jednotlivce a nyní se na zdravý životní styl zcela zrezignovalo. 

Snad se brzy dočkáme šance na návrat k návratu ke zdravému životnímu stylu. Možná již dnes.

 

 

Český sport tlačí na obnovení organizovaných tréninků