« zpět

Do Mostu se vrací Jaroslav Belaň

07.01.2022

Někdejší opora mosteckých ligových řad, brankář Jaroslav Belaň se od zimní přípravy připojuje k našemu klubu, kde bude působit především jako šéftrenér brankářů. Realizační tým A-mužstva ve složení Zdeněk Hašek a Petr Johana se tak rozšiřuje o nového asistenta s přesahem do výchovu brankářů celé mostecké mládeže.
Jaroslav Belaň působil naposledy trenérsky v klubu FC Viktoria Plzeň, ve které měl na starosti brankáře klubové mládežnické akademie nebo B-mužstva. V Mostě během své hráčské kariéry odchytal více jak 50 zápasů ve 2. lize a dokonce i jeden prvoligový. Nejvyšší českou soutěž dále chytal ve střížkovských Bohemians, ve kterých dosáhl až na 49 prvoligových startů.
Hráčskou kariéru následně zakončil v Baníku Sokolov a v létě 2019 zamířil už jako trenér do předního českého klubu FC Viktoria Plzeň, kde působil 2,5 roku na pozici trenéra brankářů klubové plzeňské akademie.

Baník Most-Souš si velmi cení možnosti rozšíření stávajícího trenérského týmu už nyní v zimní přestávce, neboť klub má před sebou velmi ambiciózní jaro.

Jak dlouho jsi zvažoval nabídku našeho mosteckého klubu?
Přiznávám, že rozhodnutí nebylo jednoduché z toho hlediska, že jsem odcházel z klubu evropského formátu s těmi nejvyššími ambicemi, kde mě trenérská práce s brankáři bavila a naplňovala. Z hlediska rodiny to bylo naopak jednoznačné rozhodnutí. Po 2,5 letech prakticky bez rodiny jsem chtěl být doma nablízku víc nápomocný. Rodina je základ navzdory tomu, že fotbal mám v srdci. Klubové ambice, snaha o jasný rozvoj vpřed a lidi, kteří v současnosti v klubu působí byly pro mě důležitým faktorem při rozhodování. Zároveň se těším na skvělé mostecké fanoušky.

V jakém stavu jsi současný Most po letech našel?
Těžká otázka, asi bych nechtěl nějak situaci Mostu hodnotit. Přeci jen od roku 2014 se událo mnohé ve všech směrech. Cítím teď v Mostě opět dobré prostředí pro fotbal a bude záležet na nás, zda se nám podaří klub směrovat správným směrem.

A-mužstvo má na jaře postupové cíle, je tato ambice podle tebe reálná?
S týmem se teprve seznamuji, takže nemám ještě úplně přesnou představu o síle kádru, tréninková příprava začíná až v pondělí 10. ledna. Ale Most samozřejmě pravidelně sleduji, bydlím tady. Pokud tým dokáže nastavit a udržet výkonnost z úvodu sezóny, tak si myslím, že šance je skutečně veliká?

Jaké bude tvoje zařazení v trenérském týmu?
Přicházím na pozici trenéra brankářů dospělých a povedu trenérsky i dorostenecké brankáře. Zároveň bych moc rád zapojil i další kolegy v klubu a nastavil jednotnou brankářskou koncepci napříč všemi kategoriemi. K tomu chci využít klubového kolegu Jaroslava Behinu a rovněž konzultačně jsem v kontaktu s mým dlouholetým kolegou Martinem Svobodou, který působí v regionální akademii v Teplicích.

Máš už představu o úrovni brankářů v klubu?
Ano, mám. S trenéry jednotlivých kategorií jsem již měl několik rozhovorů, určitý obrázek tedy mám. Faktem je, že mostecká mládež se aktuálně potýká se slabší konkurencí hráčů, ale stávající brankáři svou kvalitu mají, o čemž svědčí i zájem vyšších klubů v okolí. Máme se tedy od čeho odpíchnout a budeme chtít sem do klubu přizvat další hráče, další brankáře; a ukázat, umíme sami vychovávat kvalitní brankáře pro A-mužstvo, ale i pro jiná ligová mužstva.

Na závěr bych chtěl poděkovat FC Viktoria Plzeň za šanci být 2,5 roku její součástí. Trenérům, hráčům, členům realizačních týmu a všem zaměstnancům za spolupráci a popřít jim jen to nejlepší do budoucna.

Do Mostu se vrací Jaroslav Belaň