Vítejte na stránkách 
FKBANÍK
Most - Souš

« zpět

Fotbal čeká na uvolnění epidemických opatření

23.01.2021

Již tento víkend mohlo začít fotbalové jaro. Mostecká U13 a U12 měla vyzvat v dohrávce SK Kladno, ostatní týmy odehrát generálky a příští poslední lednový víkend vstoupit do mistrovských bojů. Česká republika však stále zůstává ve stupni PES=5, což prakticky znemožňuje týmové sportování. Jarní start fotbalové sezóny byl prozatím ze strany FAČR odsunut na víkend 13. února, ale optimismus k tomuto datu rovněž klesá. Vedení soutěží je připraveno start zápasů odsouvat vždy o 14 dnů a zaměřuje se především na dohrání alespoň zbývajících zápasů z podzimní části. 

Ve stupni PES=5 je povolené trénování maximálně ve dvou osobách. Mostecký klub spustil nabídku dobrovolného trénování na hřišti pro své členy. Některé týmy se scházejí a v rozdělených skupinách, maximálně 8 hráčů v protoru celého fotbalového hřiště nacvičují individuální dovednosti. "Chceme u hráčů udržet chuť sportovat a alespoň částečnou pravidelnost tréninku. Jde povětšinou jen o kopání na bránu," říká k současné situaci sportovní ředitel Jan Skýpala. 

Zápasy jsou vyloučeny zcela, včetně tréninkových. Nasmlouvané přáteláky klub ruší, čeká se na možnost odehrát alespoň tréninkový zápas mezi týmy jednoho klubu. Bez cestování. S ohledem na styl života současné mládeže je dlouhodobé odpírání sportu až nebezpečné. Nabídka zábavy pro mládež je v současnosti široká a přechod plně do online prostoru je voda na mlýn poněkud ležérnějšího stylu života současné mládeže. "Proto jsme rádi, že hráči mají zájem chodit na hřiště a udržovat si alespoň nějakou sportovní morálku. Bojím se, že návrat k pravidelnému trénování bude pro některé obtížný. Už bez pandemie adolescenti vzdávali nutnost pravidelného tréninku a ve zvyšujících počtech tzv. končili s fotblalem. Regionální kluby se poslední roky potýkají s úbytkem hráčů mládeže, zejména dorostenců. Proto se domnívám, že amatérský sport už pro snížení pandemie udělal rovněž skoro maximum. Skoro rok nehrajeme, netrénujeme. Roční výpadek tréninku bude mít pro nejtalentovanější hráče fatální důsledek v jejich kariéře. U ostatních může vést ke snížení té zdravé motivace něco se sebou dělat (sportovat), což v důsledku může přinést horší zdravotní důsledky než současné onemocnění koronavirem," doplňuje Skýpala.

Naděje pro obnovení sportování se však objevuje. Vláda ČR v těchto dnech projednává úprava epidemických opatření v rámci nastaveného režimu PES. V návrhu se pro sport objevují dva návrhy, které by byly přínosné. Týkají se i úrovně nejtvrdšího stupně pět, v němž je Česko od 27.12. a podle slov ministra zdravotnictví v něm vydrží minimálně do konce ledna. Pokud návrh projde, mohly by týmy trénovat společně v případě pravidelného antigenního testování. Ministerstvo školství prosazuje, aby si žáci mohli provádět testy samostatně v domácím prostředí. Výhledově se očekává, že sport se bez testování neobejde a doufá že půjde jen o orientační domácí test.

S ohledem na současný průběh epidemie FAČR očekává především dohrání podzimních zápasů. Ve většíně soutěží mají týmy okolo osmi utkání. Víc se jich na podzim nestihlo. Už v minulé sezóně nebyla sezóna odehrána, zůstala otevřena, nikdo nepostupoval a nikdo nesestupoval. Pokud by se to mělo opakovat, byla by to už potíž pro smysl sportovních soutěží. Pro uzavření letošních tabulek je potřeba odehrát alespoň 50% zápasů, tedy alespoň podzimní část. Proto jaro začne především podzimními dohrávkami, aby mužstva sehrála alespoň jedno střetnutí každý s každým soupeřem. 

Fotbal čeká na uvolnění epidemických opatření