« zpět

Fotbal s napětím očekává termín restartu soutěží

31.03.2021

Situace s vládními restrikcemi na podporu boje proti šíření koronaviru stále nepřináší žádné nové informace pro sportovní kluby. Fotbal tak stále čeká na alespoň náznak termínu, kdy by mohlo dojít k návratu na hřiště. Výkonný výbor FAČR má současnou situaci rozehraných a nedohraných soutěží řešit na svém zasedání v úterý 6.4.2021. Není jasné, zda již tento den vzejde nějaké rozhodnutí. Vláda ČR má schválený nouzový stav do 11. dubna, po kterém se očekává uvolnění některých restrikcí, zejména návrat dětí do škol. To by mohlo znamenat zelenou i pros sport anebo také nemuselo. Zda rozvolnění v polovině dubna přinese i umožnění organizace fotbalových zápasů se bohužel teprve uvidí.

Fotbalové hnutí má k dispozici zatím následující informace pro případný restart soutěží. Fotbalová sezóna nebude prodloužena za termín 30.6., to znamená nejpozději o víkendu 26.6.2021 musí být dohráno poslední soutěžní kolo. Zda se soutěž stihne dohrát záleží na počtu účastníků v tabulce soutěže. Většina klubů je však v situaci potřeby dohrání minimálně sedmi zápasů, které chybí do konce podzimní části, tedy situace, kdy by každý tým odehrál s každým jiným aspoň jeden zápas. Soutěžní řád pro letošní sezónu 2020/21 však stanovil minimum odehrání více jak 50% zápasů sezóny, což znamená ještě minimálně jedno kolo navíc. Fotbalové hnutí se zatím neshodlo na zrušení tohoto nešťastného kroku, a zatím platí, že kluby by musely dohrát celý podzim a odehrát ještě první jarní kolo proti soupeři dle vylosovaného programu. 
Takový kalendář, tedy minimálně osmi víkendů, značí, že nejzazší termín pro restart sezóny je víkend 8.5.2021. Zároveň platí dohoda, že kluby budou mít před restartem k dispozici minimálně dva víkendy (dva týdny) pro přátelská utkání a plynulý trénink. Panuje shoda, že je poměrně nebezpečné a velmi nepřehledné spustit rovnou mistrovská utkání aniž by hráči dostali po 6 měsících klidu alespoň částečný prostor na aklimatizaci a zápasový rytmus v několika přípravných zápasech. Dva víkendy před nejzažším termínem restartu je tedy sobota 24. dubna, od které nás v současnosti dělí cca 3 týdny.

Z ankety mezi kluby Ústeckého kraje vyšla pouze částečná ochota klubů hrát vložené středy, čímž by nejzažší termín restartu soutěží bylo možné o něco posunout. Zhruba 40% klubů by souhlasilo s vložením alespoň dvou střed, kdežto 60% klubů by raději vložené středy nehrálo s ohledem na pracovní vytíženost hráčů a zároveň s ohledem na skutečně zdravotní riziko ve smyslu zranění hráčů. Šest měsíců nehrát vůbec nic a poté během například dvou týdnů odehrát čtyři ostré zápasy skutečně hrozí nepříjemnými úrazy nebo zraněními.

Fotbal, a náš klub určitě nevyjímaje, tak s napětím očekává vývoj dalších dnů, ze kterých by měly vyjít informace ohledně osudu současné sezóny. 

Fotbal s napětím očekává termín restartu soutěží