Vítejte na stránkách 
FKBANÍK
Most - Souš

« zpět

Hráči A-mužstva trénují dle japonské techniky profesora Tabaty

13.11.2020

Hráči mosteckého áčka trénují individuálně pod vlastním vedením. V hráčské skupině kolují kondiční tipy a tréninky, které kádr postupně poctivě plní v domácím prostředí nebo samozřejmě vhodných přírodních prostorách. Vyhlášeným hráčským trenérem je Víťa Popelka, který spoluhráče pravidelně zásobuje kondičními video-programy. Oblíbené jsou u něj zejména intervalové tréninky zvané jako Tabaty.

Intervalové tréninky s vysokou zátěží mají vysoký efekt a často překonávají klasické aerobní tréninky. Za stejný čas spálíte mnohem více kalorií. Navíc kalorie pálíte i hodiny po tréninku. Cvičení jedné tabaty se skládá z osmi 20 sekundových cviků prováděných na 100 %, proložených dobou odpočinku 10 sekund. Klíčem k efektivitě v Tabata cvičení se jeví krátké intervaly odpočinku mezi cviky.

Tabata zvyšuje nejen vaši aerobní zdatnost, ale také svalovou sílu (záleží na výběru cviků, které si zvolíte a co chcete tréninkem rozvíjet). Tato vysoce intenzivní cvičení zvyšují kondici mnohem efektivněji než běžná, typicky běžecká, vytrvalostní cvičení. Abyste zaměstnali své tělo plnohodnotným tréninkem, musíte dát zabrat 3 typům svalových vláken, které se ve Vašem těle nacházejí.

Tabata nabízí rychlý způsob, jak se dostat do formy do pouhých čtyř minut vysokou intenzitou cvičení. Avšak Viťa Popelka varuje, že je tento tréninkový režim je hodně vysilující. Tréninková metoda byla původně vyvinuta japonským doktorem Izumi Tabatou pro olympijské atlety. Tento styl tréninku není úplně vhodný pro začátečníky. Měl by ho vykonávat pouze někdo, kdo má solidní fyzickou zdatnost a dobrý zdravotní stav. Což hráči A-mužstva FK Baník Most-Souš jistě jsou.

Přesto se však těší na společný trénink na hřišti. Castá hláška ve vláknu whatsappové skupiny je, že nejsme atleti, ale fotbalisti. Video-ukázky z domácích obýváků však ukazují pravidelný tréninkový rytmus.

Hráči A-mužstva trénují dle japonské techniky profesora Tabaty