Vítejte na stránkách 
FKBANÍK
Most - Souš

« zpět

Jakub Hora: Fanoušci v Mostě si velký fotbalový klub zaslouží

29.12.2020

Odchovanec mosteckého fotbalu Jakub Hora ve své kariéře prošel kluby FC Viktoria Plzeň, FK Teplice, Slavia Praha a teď uplynulý rok odehrál v lotyšské Rize, kde získal mistrovský titul. Nyní ve vánočním čase pro náš web hodnotí své zajímavé zahraniční angažmá v Rize a potvrzuje zájem o fotbal v Mostě, který prostřednictvím svého otce pravidelně sleduje.

 

Gratulujeme k mistrovskému titulu s FC Riga v lotyšské lize. Jaké to je hrát fotbal v Lotyšsku?

Moc děkuji za gratulaci. Fotbal v Lotyšsku pro mě byl něco nového. Kromě našeho FC Riga měly už asi jen 3-4 kluby dobrý stadion, ostatní byly nižší úrovně, dva kluby hrají dokonce na umělce. Celkově tedy ta infrastruktura stadionů je na nižší úrovni. Ale byla to velmi dobrá zkušenost, hezká země, velmi hezké město a jsem moc rád, že jsem si to první zahraniční angažmá mohl vyzkoušet.

 

Můžeš trochu představit i klub, obecně jde o nástupce slavného Skonto Riga, že ano?

Ano je to tak, klub byl obnoven před cca 5 lety, kdy ho koupil ruský majitel Sergej Romakin a přejmenoval. S majitelem jsem se osobně často setkával, mám z něj velmi dobrý pocit, byl to super chlap. Je však náročný na rychlý úspěch. Už když mě přiváděl, tak mi říkal, že jasný cíl sezóny je titul, vyhrát pohár, dostat se do skupiny Evropské ligy. Ta Evropa se nepovedla, ale to bylo už hodně težké, vypadli jsme doma ve 3. předkole Evropské ligy se Celtikem Glasgow. Skončilo to 0:1, branku jsme dostali v 90. minutě. Titul jsme získali dá se říct, že suverénně, prohráli jsme jenom 2 zápasy, v závěru pak tedy ještě třetí zápas, ale to jsme byli už celý tým v karanténě

Klub má tréninkové centrum na velmi dobré úrovni, tady tomu říkají báza. Umístěna je v Mežaparku, což je největší park s jezerem v Rize, skutečně nádherný park, ve kterém bylo příjemné trávit čas a v klidu trénovat. Měli jsme tři travnatá hřiště a tvořila se umělka, takže to bylo vše na vysoké úrovni.

 

Odehráli jste soutěž systémem jaro-podzim, tedy netradičně oproti Česku nebo Evropě. Zaujalo tě na tom něco?

Hraje se celý rok a není žádná pauze uprostřed sezóny. Začíná se v březnu a končí na začátku listopadu. Kvůli koronaviru se ale sezóna pozměnila. Mělo se začínat v březnu, my už jsme byli na hotelu, ale den před zápasem se to zrušilo kvůli koronaviru. Příprava tak začala znova a první ostrý zápas jsem hrál až po šesti měsících od příchodu do Rigy. Poté už to bylo v rychlém sledu. Mělo se odehrát celkem 36 kol, ale liga to zkrátila pouze na 27 zápasů. Hrálo se tedy pouze tříkolově, míst čtyř kol, první liga v Lotyšsku má jenom 10 týmů. Systém byl prakticky bez přerušení pořád sobota – středa. Pro hráče je tohle dobré, ačkoliv je málo volna. Prakticky volno nebylo skoro vůbec. I normálně bez koronaviru jde bez plánované přestávky o skutečně dlouhou sezónu. Na druhou stranu, ale zápasy skončí na začátku listopadu a hráči pak mají skoro 2 měsíce volno, to zase naopak je netradiční pro hráče hrající v Evropě.

 

FC Riga je nový klub, založený teprve v roce 2014, ale na kontě má teď 3 tituly v řadě. Jde tedy o nový klub? Nebo navazuje na svého předchůdce?

Historii Skonta Riga jsem si nezjišťoval, ačkoliv když jsem přicházel tak jsem věděl, že dřívější Skonto hrálo pravidelně evropské poháry a že šlo o slavný klub. Věděl jsem, že Skonto Riga byl běžně známý i v Evropě. Nový majitel teď s FC Riga určitě na předchozí klub navazuje a má za cíl z něj udělat podobnou značku jako bylo Skonto.

Třetí titul v řadě znamenal velkou oslavu, skutečnou radost. Přepsali jsme i historický rekord ligy v počtu utkání bez prohry.

 

Vyhráli jste o 9 bodů před Fotbalova Skola Riga (RFS), klubem, který je rovněž nový na fotbalové mapě. To lotyšský fotbal prochází takovou reformou?

Jedná se skutečně o mládežnickou akademii. Strukturu tohoto klubu moc neznám. Vím jenom, že v jeho vedení jsou mladí lidé. Sportovní ředitel i generální manažer dříve hráli za lotyšskou reprezentaci, jsou v Lotyšsku velmi populární. Jedná se prakticky o městský klub podporovaný městem a ta historie je tam trochu delší. RFS Riga je určitě velký konkurent toho našeho klubu, ale nemají tak velký rozpočet. Stylem hry ale skutečně patří mezi Top 2 týmy Lotyšska, jde tedy skutečně o hlavního konkurenta.

 

Jak se tobě osobně dařilo, odehrál jsi takřka všechny zápasy. Splňuje angažmá tvoje představy?

Myslím, že jsem měl úspěch, celkem se mi dařilo, i když jsem mohl dát asi více branek. Celkovou bilanci jsem měl 3 góly a 10 asistencí. Celou sezónu jsem hrál na pravém křídle, statistiky hodnotím pozitivně, ale uznávám, že gólů mělo být asi trochu víc. Trochu jsem si zvykal na odlišný styl hry, který je mnohem více soubojový a přiznávám, že mi to až tak úplně nesedělo. Moje představy však angažmá určitě splnilo absolutně ve všem. Naučil jsem mluvit anglicky, mluvím i rusky, dobře se trénovalo a zkusil jsem si život v jiné zemi.

 

Jak bys porovnal herní styl a třeba kondiční úroveň české ligy a lotyšské?

Kondiční úroveň české ligy je určitě někde úplně jinde, kluby u nás jsou už velmi dobře fyzicky připraveny. V FC Riga se o nás starali kondiční trenéři, datově jsme se museli srovnávat s evropskými kluby. Riga do Evropy chce a nastavuje tak i tréninkový proces. Všechny tréninky jsme jeli pod GPS systémem, data nám ihned posílali do skupiny na WhatsAppu, kde se zhodnotilo, zda trénink proběhl na úrovni nebo nikoliv. Stejně tak zápasy byly pod systémem GPS a hned jsme získávali srovnání, kde musíme víc přidat. Ohledně těchto zápasových a tréninkových parametrů byl velký tlak ze strany trenérů. Když jsem se koukal na svoje hodnoty dříve z angažmá v Teplicích i ve Slavii, tak ty běžecké hodnoty a co se týče sprintových náběhů, jsem měl v Lotyšsku vyšší než v Teplicích a srovnatelné jako ve Slavii. Ještě s jedním křídelním Brazilcem jsme měli obvykle nejvíce odběháno. V rámci kádru však byly velké rozdíly, někteří spoluhráči naběhali skutečně málo. Ovšem v rámci Lotyšské ligy jsme soupeře kondičně jasně převyšovali. Pomohla i šířka našeho kádru, měli jsme 27 hráčů a hodně jsme se rotovali.

 

Jaká je úroveň života v Rize. Ke kterému městu lze přirovnat?

Riga je nádherné město. Je menší než Praha, se kterou jsme ji s rodinou pořád srovnávali. Je to taková zmenšená Praha a úroveň života skoro až úžasná. Město je skutečně nádherné, má obrovské parky, zeleň. Proteká tam obrovská řeka Daugava, plno památek a naprosto čisto.

 

Všeobecně se ví, že v Rize jde o hostování do konce roku 2020, můžeš už mluvit o plánech na příští rok?

Hostování mi teď skončilo, řešili jsme možnost prodloužení, ale nedohodli jsme se. V plánech na příští rok bych si chtěl ještě vyzkoušet nějakou cizinu, je to pro mě priorita. V prosinci jsem řešil několik nabídek, ale jsem stále hráčem Teplic, takže čekám i jak zareaguje FK Teplice.

 

Sleduješ po očku vývoj fotbalu v Mostě a restart nového Baníku?

Samozřejmě celý tento nový proces sleduji. Nový klub s novým názvem a vedením podporuji, mám v klubu i svého otce, takže informace o klubu mám dostatečné.

 

Máš na závěr nějaký vzkaz nebo poznámku směrem k fanouškům nebo členům mostecké fotbalové rodiny?

Doufám, že další proměna klubu bude ku prospěchu, ačkoliv bude trvat zřejmě trochu déle. Jako odchovanec klubu však doufám, že Most se dokáže nastartovat ve všech směrech.

Pamatuji si, že na první ligu bylo vždycky vyprodáno a chodilo hodně lidí, kteří skvěle fandili. Doufám tedy, že se to podaří nějak vrátit. Lidé v Mostě si velký fotbalový klub zaslouží.

Jakub Hora: Fanoušci v Mostě si velký fotbalový klub zaslouží