Vítejte na stránkách 
FKBANÍK
Most - Souš

« zpět

Klub zakoupil tréninkové technologie a GPS senzory

01.02.2021

V dobách trvající pandemie investuje klub do tréninkového procesu. V posledních týdnech zakoupil GPS senzory pro takřka dennodenní sledování vývoje tréninkového procesu. Mládež získala speciální kameru pro natačení a automatické zpracování videa ze zápasů a rovněž tréninkového procesu. Nemožnost adekvátního tréninkového rytmu nyní brzdí možnosti zvýšení tréninkového zatížení a návratu na hráčskou úroveň nutnou pro soutěže, kterých se klub účastní se svými družstvy mládeže.

Technologie Titan GPS Sensor má za cíl sledovat počty naběhaných metrů a především počty sprintů a rychlých běžeckých výkonů. V jaké délce a po dobu jakého času hráč dokázal vyvinout maximální rychlost. V delším období pak porovnávat výkony v zápase a tréninku a snažit se předat hráčům návod jak se mohou zlepšovat. "Máme potvrzené, že GPS senzory skutečně zvyšují výkony a tréninkovou morálku hráčů, protože hráč dostává jasnou zpětnou vazbu a snaží se jednoduše v dalším tréninku překonávat sám sebe," tvrdí sportovní ředitel Jan Skýpala. Nicméně nehodlá technologii používat jako bič na hráče. "To určitě ne, spíše naopak. Hráč nemůže cítit, že s GPS vestou pro něj nastává nějaký problém. Nikde není dáno, že větší počet naběhaných sprintů nebo metrů automaticky znamená lepší výkon v zápase. Chceme technologii mimojiné využít pro měření tréninkových cvičení a sledovat, která cvičení mají lepší nebo horší efekt," dodává Skýpala. Právě dřívější sport-testerové metody sice dobře sledovaly aktuální situaci hráče, ale neměly přímý vliv na viditelné zlepšování hráče. Sport-tester více chrání hráče proti přetrénování. U individuálních disciplín s nepravidelnými závody k tomuto může docházet, fotbal je však ve smyslu pravidelného tréninkového a zápasového rytmu jiný.

Klub v současnosti trénuje jen v omezených malých skupinách, technologii tak ještě novou GPS technologie pořádně nevyužil. Poslední modelové utkání se hrálo v prosinci proti dorostu Teplic, tam hráči ještě senzory neměli. Data ze zápasu je nutné porovnávat s daty získanými z tréninku. Systém běží online a trenér tedy může už na konci tréninku vědět, zda kondiční cíl byl splněn. Průběžně získává informace o údajích hráčů, může tak hráče například v tréninkové hře posunout na jinou pozici nebo prodloužit časovou dobu cvičení. Hráči tak ani nemusejí poznat, že se něco děje a přitom si doběhají plánované vzdálenosti nebo rychlosti. Klub chtěl zimní přípravu postavit právě na nových GPS možnostech a přípravu mnohem více zindividualizovat. Nakonec díky koronaviru individuální je, ale postrádá ten nutný prvek běhání po fotbalovém hřišti s míčem.

Zejména mládež již pracuje s novou panoramatickou kamerou Veo. Trenéři tak získávají možnost tzv. zpětně vidět činnost hráčů po celém hřišti. Kamera nahraje záznam panoramaticky a následně podle pohybu míče zpracuje záznam na lepší viditelnost konkrétní akce s míčem. Nicméně trenér, má v každém případě možnost úhel sledování záznamu otočit i do místa, kde míč není a sledovat tak činnost celého mužstva, reakce na nabíhání pro přihrávku nebo reakci na rychlou ztrátu míče. Možnost vidět zblízka herní provedení akce a zároveň mít možnost sledovat postavení hráčů po celém hřišti je velmi přínosné, skoro až revoluční. Kameru lze použít i na záznam tréninkové jednotky. Nepotřebuje žádného kameramana, trenéři tak nejsou omezeni prvkem pasivní osoby kroutící s kamerou. Trénink si sami natočí a mohou později sledovat účinnost jednotlivých cvičení. Samozřejmě tak mohou lépe odhadnout i úsilí hráčů během celé tréninkové jednotky. Kamera už u nás byla použita během koronavirové doby, právě trénink rozdělených skupinek hráčů byl v tomto systému lépe hlídatelný. 

Investice proběhla rovněž do pomůcek a tréninkového vybavení. Klub bude moci využívat posilovny na stadionu FSJM a v areálu na Souši. Oba prostory získaly nové pomůcky a klub se snaží jít cestou pomůcek pro všechny hráče s tím, že model tradičních kruhových tréninků nemusí být pro hráče natolik záživný. Budova FSJM prochází kompletní rekonstrukcí, hráčské patro dostává úplně nové možnosti a právě tělocvična, lépe řečeno rozcvičovna má být skoro hlavní místností nového tréninkového konceptu v budově na FSJM.

 

Klub zakoupil tréninkové technologie a GPS senzory