Vítejte na stránkách 
FKBANÍK
Most - Souš

« zpět

Ladislav Rameš o spolupráci malých a velkých klubů v okrese Most

07.01.2021

Ladislav Rameš v posledních letech pracoval jako Grassroots trenér mládeže. Ve spolupráci s OFS Most a Ústeckým krajským fotbalovým svazem takzvaně probouzel vesnický fotbal a přinášel do malých klubů na okrese organizační i metodickou inspiraci. Často i vedl školní nebo přípravkové tréninky přímo v malých klubech. Projekt okresních GTM trenérů je však nyní pozastaven a další pokračování je zatím nejisté. Myšlenku podpory okresních klubů však hodlá nadále podporovat FK Baník Most-Souš a OFS Most. Ovšem přechod Ladislava Rameše více pod křídla klubu FK Baník Most-Souš potřebuje především vzbudit důvěru okolních klubů.

1) Projekt Grassroots okresních trenérů náhle skončil, jak vnímáš ukončení projektu?
Poslední týdny nasvědčovaly tomu, že tento projekt bude opravdu ukončen. Bohužel zatím nikdo neřekl definitivní rozhodnutí. V tomto týdnu však konečně dorazila zpráva, že se možná tento projekt zachrání. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce poloviny ledna. Nejistota je nepříjemná a jsem rád, že mě klub Baník Most-Souš, kde trénuji v tomto podpořil. Pokud by projekt okresních GTM skutečně skončil, byl to velký krok zpět pro český fotbal. Jeden z hlavních úkolů GTM OFS byl restart a oživení mládežnických kategorií v klubech, které již nemají mládež několik let nebo v daném místě fotbal skončil úplně, což je přesný případ mosteckých klubů. GTM OFS fungují jako prodloužená ruka FAČR k předávání informací a nových trendů, metodické pomoci, náboru nových hráčů a trenérů do klubů na nejnižší úrovni. Bez "vesnického" fotbalu se neobejde žádný velkoklub ani reprezentace, ve kterých se najde víc než jeden hráč, který začínal na vesnici.

2) Za dobu působení na okrese Most co považuješ za největší úspěch?
Restart fotbalu v Krušnohoří (Nová Ves v Horách, Brandov, Hora Svaté Kateřiny..), kde vznikl za velké pomoci krajského GTM Jana Štefka, člena KM OFS Most Petra Mareše a podpory ZŠ Kateřiny nový klub SK Krušnohoří, který má v této sezoně přihlášené dvě kategorie v soutěžích OFS Most. Jako další bych zmínil založení soutěže Bambini 3+0, která je určená pro nejmenší fotbalisty a rychle si získala oblibu mezi trenéry, hráči i rodiči a běží již druhým rokem. 

3) Myslíš si, že činnost okresních GTM by mohly převzít větší okresní kluby?
Za předpokladu oboustranné spolupráce mezi velkým a okresním klubem. Existuje obecný strach malých klubů, že ty velké jim akorát kradou hráče. V tomto bych rád  nastavil určitá pravidla a vzájemného respektování. Fotbal potřebuje malé i velké kluby, tyto dva světy nemohou stát proti sobě. Pokud se podaří vybudovat vzájemnou důvěru mohlo by to fungovat. Domnívám se, že velké kluby by měly mnohem více dbát o to, co se aktuálně děje na fotbalových vesnicích. Potom to přinese ovoce oběma stranám. 

4) Baník Most-Souš se touto cestou vydal, chce úzce spolupracovat s OFS Most a pomáhat klubům v okrese?
Věřím, že OFS Most i kluby to budou vnímat pozitivně. Po případném skončení projektu okresních GTM tu pořád mohou mít v okrese trenéra, který jim dále bude chtít pomáhat organizačně i metodicky a dále bude zvyšovat podvědomí o fotbale na MŠ a ZŠ v celém okrese. 

5) Kluby v okrese Most v posledních letech oživly nebo jsou stále na sestupné tendenci?
Některé ožily, některé zase upadají. Bohužel upadající kvalita a malý počet hráčů v menších klubech je celorepublikový problém a nejen ve fotbale, ale i v ostatních sportech. Je potřeba přivést děti zpět ke sportu a bojovat o zdavější životní styl. Zrovna Most by se touto cestou měl jednoznačně vydat.

6) Mládež v Baníku Most-Souš je v posledních letech rovněž na poklesu, myslíš že nový klub má šanci tento trend otočit?
Určitě. Momentálně jsme na začátku něčeho nového a s tím přichází i nová filozofie a koncepce klubu. Věřím, že pokud nám trenérům a funkcionářům vydrží pozitivní přístup a chuť se zlepšovat a vzdělávat, tak budeme za pár let opět hrát nejvyšší mládežnické soutěže, jak tomu bylo v minulých letech.  

7) Jako šéftrenér přípravek klubu, jaké máš hlavní priority v novém roce 2021?
Sjednotit fotbalové myšlení trenérů klubu a pohled na to co je pro klub jako celek nejlepší. Dostat do podvědomí trenérů novou koncepci a filozofii klubu, se kterou se již seznámili na konci minulého roku a měla by se již objevovat v trénincích. Chtěl bych větší spolupráci trenérů mezi jednotlivými ročníky.

Ladislav Rameš o spolupráci malých a velkých klubů v okrese Most