« zpět

Náš klub má za sebou rok své existence

26.03.2021

Malé roční narozeniny slaví v těchto dnech FK Baník Most-Souš, který za podpory města Most v březnu 2020 spojil fotbalové síly ve městě a vydal se na cestu obnovení fungujícího fotbalového klubu, který do města vrátí vyšší sportovní ambice. Prvotní cíl je především postup do ČFL, uklidnění situace ve výchově mládeže a stabilizace financování klubu. To by mělo dát základ dalšímu rozvoji, jehož dlouhodobá vize je hrát v Mostě opět prestižní fotbalové zápasy ať už na úrovni mládeže nebo dospělých. 

Nový klub odehrál svůj vůbec první zápas 12. června 2020 v Hostouni. Jednalo so o první přípravné utkání před novou sezónyóu 2020/2021 a připsal si cenné vítězství 2:1 po brankách Martina Olejníka a Františka Radoše. Během letní přípravy si připsal jedinou prohru s Mariánskými Lázněmi a úspěšně vstoupil do ostré sezóny pohárovým zápasem MOL Cupu proti Královému Dvoru dne 15.8.2021, ve kterém zvítězil před nabitým publikem na Souši 2:0. Rozjezd divizní soutěže se rovněž vydařil a po 8 odehraných zápasech klub vede tabulku s pěti-bodovým náskokem. Zklamáním jistě zůstane zářijové vynucené odstoupení z MOL Cupu, kvůli hrozícím karanténám a tehdy nejasnému testování všech hráčů na koronavirus, které vyžadoval souboj s ligovým Dynamem České Budějovice. Mužstvo tehdy upřednostnilo nerušený program zápasů Divize před nepřehledným rizikem případné karantény celého kolektivu. Pandemie koronaviru následně v polovině října přerušila soutěž, která se do dnešního dne nerozběhla.

Na úrovní mládeže byl vstup klubu do nové éry mnohem méně vydařený. Týmy mladíků prošly velmi nepřehledným letním programem, ve kterém se nevyhnuly nečekaně vysokým prohrám, což potvrdil i obecně neúspěšný vstup do většiny soutěží mládeže. Nový klub začal postupně spojovat hráčské kádry předchozího Mosteckého FK a Baníku Souš. Zvolil při tom spíše citlivou, lépe řečeno přirozenou formu pozvolného přesouvání hráčů. Týmy v elitních soutěží však v minulých sezónách ztratily schopnost vyhrávat a nový klub bude muset především tuto vítěznou mentalitu svým hráčům vrátit. 

Koronavirové období celému procesu zvyšování tréninkové zátěže a nároků na hráče klubu bohužel nepřispělo. Klub se probíjel obdobím individuálního trénování, online tréninků nebo trénování v malých skupinách pouze s cílem udržení sportovního ducha a částečné pohybové kondice. A-Mužstvo i mládežnické týmy však na složité období celosvětové krize Covid-19 zareagovali velmi pozitivně a odhodlaně. Hráči se alternativního tréninkového programu vesměs zúčastňují a snaží se pandemické těžkosti překonávat a očekávat návrat na hřiště.

Během prvního období své činnosti klub ve spolupráci s městěm Most a především se společností Stadion Most s.r.o., která spravuje poničený hlavní Stadion Josefa Masopusta, přistoupil k rozsáhlé rekonstrukci vnitřních prostor hlavní budovy mosteckého stadionu. V těchto dnech byla dokončena kompletní rekonstrukce hráčského patra, kde byly obnoveny hráčské šatny, sprchy, posilovna. Budova získala především nové funkční topení a celkový zlepšený image konferenčních prostor, které nyní opět umožňují reprezentovat klub na standardní úrovni. Obnovení hráčských šaten a změna jejich dispozic dle současných parametrů a sportovních standardů významně změnila funkčnost budovy stadionu, která je nyní konečně po letech schopna adekvátně uspořádat zápasy vyšších ligových soutěží. Stalo se tak možná symbolicky v roce 60. výročí otevření celého stadionu Josefa Masopusta v Mostě, které připadá na květen 2021. 

Náš klub má za sebou rok své existence