Vítejte na stránkách 
FKBANÍK
Most - Souš

« zpět

Ohlédnutí za podzimem očima trenéra Petra Johany

30.11.2020

V létě se ujal nejsledovanější role v obnoveném mosteckém fotbalovém klubu a úspěšný kádr Souše hráčsky a herně propojil s Mosteckým fotbalovým klubem. S novým A-mužstvem vstoupil do sezóny velmi zdařile a v osmi kolech dotáhl tým na čelo tabulky divize s pětibodovým náskokem. Trenér Petr Johana se v rozhovoru pro klubový web ohlíží za současným podzimem a potvrzuje, že fotbal prochází velmi nezvyklým obdobím.

 

Áčko je po podzimu první, ačkoliv sezóna je narušená koronavirem, splnil podzim tvé očekávání.

Vzhledem k umístění, počtu bodů a i k tomu, že v létě došlo ke sloučení dvou klubů, což přineslo plno nových souvislostí, byl podzim nad očekávání.

 

Je zřejmé, že tým bude bojovat o postup, myslíš že kádr a klub má šanci v této sezóně postoupit?

Tabulka soutěže, ačkoliv zatím jen po osmi kolech, jasně ukazuje, že o ten postup budeme hrát a určitě se boje o postup nezříkáme, ale na druhou stranu to nebereme jako jasný cíl této sezóny. V létě došlo ke sloučení dvou klubů, nikdo moc nevěděl jak to bude celé vypadat, nakonec si to sedlo velmi dobře. Jsme rádi za to, kde jsme a bylo by super kdyby se povedlo postoupit už tuto sezonu, ale není to pro nás otázka života a smrti.

 

Vzpomeneš si na nějaké významné utkání na podzim, kde se trochu sezóna lámala?

Asi ta Aritma. Tohle utkání jsme zvládli tak se štěstím, soupeř hrál agresivně, dlouho odolával, těžko jsme se prosazovali, nám se příliš herně nedařilo, ale bojovali jsme a nakonec jsme byli odměněni a odvezli jsme si všechny 3 body.

 

V létě došlo ke spojení dvou klubů,  projektu který zatím bojuje o podporu, jak cítíš spojení klubů ty z pozice hlavního trenéra prvního mužstva?

Pro mě bylo důležité, že se podařilo zvýšit konkurenci v A-týmu a také jsem rád že se podařilo hráčsky naplnit i Juniorku. Beru to tedy velmi pozitivně. V létě Juniorka a áčko trénovalo společně, přes Juniorku se do A-mužstva prosadil třeba Honza Čonka, který přišel z Mosteckého FK a postupně se propracoval až do základní sestavy. A-mužstvo je tedy silnější než v minulé sezóně.

 

Dají se popsat i nějaká negativa tohoto momentu, myslím pro tebe jako trenéra A-mužstva.

Určitě bude nějakou dobu trvat než trenéři i hráči všech družstev přijmou, že se tady vytvořilo něco nového a aby se za tento nový klub naučili bojovat a posouvat ho a i sebe samotné vpřed. Pořád cítím rozdělení klubu na Soušáky a členy MFK. Tohle bude asi nějakou dobu trvat a je to přirozené, ta rivalita byla velká. Tady bych si ale přál, aby lidé v klubu a hráči ten nový BANÍK přijali rychleji.

 

Myslíš, že hráči už hrají za nový klub? Nebo prostě pokračují ve své kariéře a je jim jedno, jak se teď klub v Mostě vlastně jmenuje? Nemyslím to teď nijak špatně.

Myslím si, že hrají za nový klub. Pomohla tomu hodně podpora fanoušků, kteří to pojali vlastně úplně nejlépe a vlastně od prvního zápasu v přípravě ten nový klub podporovali a fandili mu. Fanoušci ty hráče nakopli k tomu, že hráči skutečně už hrají za ten nový klub. Máme i některé mladé hráče, kteří mají potenciál a chtějí se posunout ve fotbale ještě dál a ačkoliv si možná myslí, že pro ně jsme pouze odrazový můstek, tak hrají za ten klub. Právě díky podpoře těch fanoušků.

 

Zpět k zápasům podzimu. Jako zlomové utkání jsi označil Aritmu, ale vybojované body byly i v České Lípě nebo naposled v Kladně, v zápase prvního s druhým. Byla Aritma tím nejtěžším momentem podzimu?

Z pohledu vývoje sezóny, těch osmi podzimních zápasů, pokud bychom Aritmu nezvládli, tak celý další vývoj mohl být úplně jiný. Následovala pak hned ve středu dohrávka prvního kola se Štetím a pak hned další zápas doma s Brandýsem, takže dva západy po sobě doma. A ne vždy se podaří tyhle domácí zápasy po sobě vyhrát. Což se nám s Brandýsem potvrdilo. Brandýs u nás ukázal velmi dobrou kvalitu, ale když si vzpomenu jaké branky jsme dostali, tak jsem tam viděl v určitých situacích podcenění. Za mě prostě ty góly byly hodně laciné. Možná, že tento týden od té Aritmy po Brandýs byl skutečně klíčový. Do té doby jsme jen vyhrávali a ten Brandýs nám ukázal ten zdvižený prst, kdy si mužstvo uvědomilo, že pokud nepojede pořád na 100%, tak to nemusí všechno úplně vyjít. Následovalo pak hned těžké utkání v České Lípě, které bylo vyrovnané, nakonec zasloužená remíza a výhra na penalty. Tyto dva týdny byly tedy asi skutečně zlomovým obdobím.

 

Koronavirová opatření udeřila těsně před očekávaným derby s Chomutovem, pro nás tak vznikla určitě nevýhoda. Myslíš, že tým dokáže navázat na sérii výher ze září a října?

Doufám že ano. Ta situace s epidemií je pro všechny stejná. Já doufám, že hráči si zkusili, že mohou hrát o postup, že jsme nahoře v tabulce. Do té vynucené přestávky byla práce s týmem velmi dobrá, hráči dobře trénovali, v utkáních šlapali. Věřím, že navázat dokážeme.

 

Jak byla práce s týmem během koronavirové přestávky?

Trénovalo se individuálně. Posílali jsme klukům běžecké plány a posilovací cvičení. Otázka je jak k tomu každý jednotlivec přistoupil. Přiznám se, že zpětná vazba nebyla úplně od všech. Každý hráč je ale strůjcem svého štěstí a až se teď vrátíme opět k tréninkům v areálu tak se hned ukáže, kdo jak přijde připravený.

 

Jak je koncipována zimní příprava s ohledem na současnou velmi netradiční fotbalovou přestávku?

Začínáme znovu se společným tréninkem teď od začátku prosince, vlastně se to celé posouvá o měsíc dopředu, neboť první mistrák očekáváme 30. ledna, tedy taky zhruba o jeden měsíc dříve než bývá zvykem. Trénovat budeme až do poslední chvíle před svátky, zkusíme se domluvit i na tréninkovém bloku mezi svátky. Chceme být hodně na hřišti, možná už v prosinci odehrát aspoň jeden modelový zápas. Nicméně leden už věřím, že bude tréninkově už zcela v normálu, odehrajeme několik přípravných utkání, abychom na konci ledna byli skutečně připravení na návrat do sezóny.

 

Jarní počet zápasů přepokládá dohrání 7 podzimních kol, celkem tedy hráče a tým čeká 22 zápasů. Bude kvůli tomu jiná zimní příprava?

Tak jiná bude určitě, fotbal teď prochází hodně nezvyklým obdobím. Už to, že v prosinci budeme celkem ostře trénovat nebývá u nás úplně normální. Důležité bude, aby hráči nevypadli z toho obecného tréninkového režimu a sportovního života. Koronavirus může přinést i jiné než ryze zdravotní problémy. Na jaře, pak v sérii 22 zápasů už půjde vyloženě o to, aby hráči vydrželi zdravotně. Také není úplně optimální, že na umělých travách se odehraje více mistráků.

 

Právě na umělé trávě teď odehrajeme mnohem více mistrovských zápasů, přitom  Souš a teď nový Baník je jistě více spojený s kvalitními trávníky.

V zimních měsících je umělá tráva výhodou, v tom bych nějaký problém neviděl, dá se dobře trénovat i hrát na rovném terénu. Je ovšem náročnější na pohybové ústrojí, vznikají zranění. Jsem teď rád, že nový klub má i funkční B-mužstvo nebo Juniorku, ze které lze čerpat hráče pro využití v prvním týmu a rozložit tak síly na více hráčů.

 

Závěrem tedy z pohledu pětibodového náskoku, jak moc tě nakonec zpětně mrzí ta domácí ztráta s Brandýsem nad Labem?

Mrzí mě hodně. Na druhou stranu to ale možná byla ta správná facka. Za mírné podcenění jsme byli ihned potrestaní a myslím, že nás to pak správně nasměrovalo. Ze zápasu si pamatuji plno momentů, opravdu hodně se mi zaryl do paměti.

 

Co popřát klubu do nového roku 2021?

Chtěl bych především ještě jednou poděkovat fanouškům za tento rok, za to jakou vytvářeli atmosféru na fotbale. Myslím, že dokázali na stadion přitáhnout i tu veřejnost, která by normálně na mostecký fotbal nepřišla. Hráčům i celému klubu ta jejich podpora skutečně pomohla. Do roku 2021 a i do budoucna klubu přeji, aby i hráči v mládeži měli motivaci a cíl dostat se do áčka a pak se přes áčko třeba dostat i do většího fotbalu. Nakonec bych chtěl popřát všem krásné vánoční svátky a do roku 2021 vše nejlepší bez koronavirusových omezení.

Ohlédnutí za podzimem očima trenéra Petra Johany