Vítejte na stránkách 
FKBANÍK
Most - Souš

« zpět

Po úspěších v asijské Lize Mistrů se do Mostu vrací Michal Nguyen

15.01.2021

V tomto týdnu vzbudila poměrně pozitivní ohlas zpráva o návratu mosteckého internacionála Michal Čigy Nguyena do našeho týmu. Krátce po potvrzení transfer karty na české fotbalové asociaci a registraci za náš klub se Michal Nguyen rozpovídal pro klubový web o svých úspěších v asijských ligách, kde nejvýš cení mistrovský titul ve Vietnamu a pravidelnou účast v asijské Lize Mistrů. Třešničkou byly i kvalifikační zápasy za reprezentaci Vietnamu, odkud pochází Michalův otec. 

 

Po letech se vracíš zpět do Mostu, jak sleduješ proměnu klubu, který jsi opouštěl ve druhé lize a nyní bojuje v divizi?
Jsem moc rád, že zase po 6 letech budu moct hrát za svůj mateřský klub, který mě vychoval pro velký fotbal. Z Mostu jsem se dostal až do reprezentace a cítím to tak, že bych to teď klubu chtěl určitě vrátit. Vážím si toho, že tady mužů být zpátky v Mostě. Když jsem měl možnost, sledoval jsem o víkendech na onlajnech jak se daří Mostu teď v divizi a je to jenom dobře, že se tady v Moste začalo zase po tech horších časech něco dít.

 

Během zahraničních angažmá jsi působil v Thajsku, Vietnamu a naposled v Malajsii. Tak v které zemi tě fotbal nejvíc zaujal?
V každé zemi, co jsem působil jak ve Vietnamu, Thajsku tak v Malajsii mě toho fotbalově zaujalo strašně moc. Jsem vděčný za pěkných pár let v každé z těchto zemí, kde jsem působil.

 

Oproti působení v české lize jsi zažil naplněné stadiony. Před jakou návštěvou jsi například hrál a v jaké zemi to bylo.
To si pamatuji moc dobře, bylo to na stadionu Shah Alam v Selangoru, kde jsme hráli SULTAN CUP proti výběru hráčů ze Singapurské ligy pro Selangorského sultána. Ten pořádal tento pohár na počest svých narozenin a na stadion přišlo 70.000 lidi. To bylo něco neskutečného, ani se to nedá popsat, jak jsem se cítil, když jsem nastupoval na hřiště. Pamatuji si, že jsem si jen řekl, že pro tohle ten fotbal hraju. Moc jsem si to užil a nikdy na to nezapomenu.

 

Mohl bys trochu popsat kluby, ve kterých jsi působil?

Tak Becamex Binh Duong je populární klub ve Vietnamu, se kterým jsem hned v mojí první sezoně vyhrál ligový titul a superpohár. Na co ale nejraději vzpomínám, tak to bylo jak jsem si tady dvě sezóny po sobě zahrál asijskou Ligu Mistrů proti japonským, čínským a korejským klubům,.  To bylo také skvělé. Hráli jsme třeba v tu dobu proti čínskému klubu kam zrovna přestoupil Ramires z Chelsea nebo Alex Teixeira ze Šachtaru Doněck.  

Dále Air Force United je klub v Thajsku který je ve městě Bangkok. Bylo super hrát thajskou ligu jako první český a vietnamský hráč.  Tam jsem poznal britského trenéra Jasona Browna, který mi ukázal jak se dělá fotbal na britských ostrovech. Pro mě to byla velmi dobrá zkušenost.

Naposled Selangor FC je nejúspěšnějším klubem v Malajsii, který získal nejvíc titulů. Jsem moc rád, že jsem dostal šanci a mohl v takto velkém klubu působit. Náš stadion nedaleko města Kuala Lumpur má kapacitu 80.000 diváků. Na Selangor vzpomínám opravdu moc rád, měli jsme tam hodně dobrou partu a prostě si to všechno sedlo a nakonec jsme skončili třetí v malajské lize.  

 

Ve Vietnamu s klubem Becamex Binh Durong jsi získal ligový titul a vyhrál Superpohár. Asi velký úspěch vyhrál ligu v zemi svého původu.

Přesně tak. Byl to opravdu mimořádný pocit vyhrát titul v zemi odkud pochází můj otec, už je to 6 let ale vzpomínky jsou stále hodně živé.

 

Během předchozího působení v Mostě sis dokonce připsal i starty za reprezentaci Vietnamu. Jak na to vzpomínáš?
Vzpomínám na to jenom pozitivně, událo se to ale strašně rychle. Pamatuji si, že jsme s Mostem hráli ve Vandsdorfu. Tam se na mě byl podívat trenér reprezentace a já asi po 14 dnech dostal pozvánku a letěl přes celý svět na zapas kvalifikace proti Spojeným Arabským Emirátům. Reprezentovat zemi mého otce byl můj splněný velký dětský sen.

 

Nicméně narodil ses v Česku, v Litvínově. Jaké byly tvoje první fotbalové krůčky v mládeži?

Narodil jsem se v Mostě a bydlím s mojí rodinou v Litvínově. Minulý rok se nám s manželkou v zahraničí narodila naše holčička, jsem na ni moc hrdý, dělá nám každý den radost. Moc si ji užíváme.  V Litvínově jsem i poprvé začal hrát v 6 letech fotbal, pak jsem ještě v přípravce hrával za Teplice. Pak jsem se už přesunul do žáků v Mostě. Trénoval mě  Standa Hofmann, který mě pak různě doprovázel jako trenér od žáků přes dorost až do chlapů.

 

Přicházíš do nového klubu. S trenérem Johanou jsi hrával ještě za Most ve druhé lize. Máš s Mostem nějaké ambice nebo jde jen o zastávku mezi dalším zahraničním angažmá?

Ano s trenérem Johanou jsem ještě hrával za druholigový Most, pamatuji si, že tenkrát k nám přišel z Mladé Boleslavi. V tu dobu v Mostě hráli i Jarda Belaň, Honza Procházka, Lukáš Schut nebo Jirka Procházka ze Sokolova. Upřímně, další zahraniční angažmá už neplánuji. Těším se teď, že budu zase hrát za Most.

 

Během podzimu jsi absolvoval kurz trenérské licence UEFA B, míříš tedy postupně k trénování?

Měl jsem během podzimu a kvůli koronaviru více volného času, tak jsem ho chtěl konečně nějak využít a udělat si trenérský kurz licence UEFA B.

 

Zapojíš se do trénování mládeže v Mostě?

Byl bych moc rád, kdybych nějaké ty zkušenosti co jsem pobral v zahraničí mohl předávat dále tady v mládeži. Už jsem v klubu začal s trénováním mládeže U-13. Baví mě to, ale musí skončit už ten koronavirus.

 

Zatím jsi naskočil do individuálních tréninků A-mužstva, nicméně v prosinci se trénovalo na hřišti. Jak na tebe současný tým působí?

Spoustu kluků tady v Mostě znám. Řekl bych že skoro všechny. Každý rok jsem si s klukama chodil zatrénovat když se v zahraničí nehrála liga. Tým na mě působí, že chce něco dokázat, takže zatím jenom samá pozitiva.

 

Jak zvládáš návrat zpět do trénování v zimě a v čase koronaviru. Jaké jsou tréninkové podmínky v Malajsii ve srovnání třeba konkrétně s Mostem?

Největší rozdíl je pro mě počasí, tady mi je zima. Protože v Asii bylo celoročně okolo 30 a  i více stupňů. Ale už jsem si zvykl a je to vše v pohodě. V Malajsii v Selangor FC jsme měli tréninkové centrum se třemi tréninkovými hřišti, kde bylo vše na hodně vysoké úrovni. Každý trenink jsme byly sledováni pomocí GPS senzorů a vest které měl každý hrac pořád na sobě během tréninku a i zápasu. Tady v Mostě jsou tréninkové podmínky úplně v pohodě, hráči mají všechno co je pro fotbal potřeba. Od pekne travnateho hriste az po regeneraci. Viděl jsem, že klub teď koupil taky GPS vesty, takže pod kontrolou budu pořád.

 

Tým vede divizi a má ambici bojovat o postup, ve Vietnamu jsi dokázal získat první místo, dokážeš týmu předat zkušenosti v klíčových zápasech na jaře?

Chci v každém zápase hlavně pomoct týmu a odvést svoje maximum.

 

Už jste se s trenérem bavili na kterém postu bys mohl naskočit?

Ještě ne, ale hrát budu tam kde bude chtít trenér Johana.

Po úspěších v asijské Lize Mistrů se do Mostu vrací Michal Nguyen
._bandicam-2021-01-15-09-16-08-447.jpg._bandicam-2021-01-15-09-16-22-732.jpg._bandicam-2021-01-15-09-16-35-470.jpg._cigy1.jpg._cigy3.jpeg._cigy4.jpg