Vítejte na stránkách 
FKBANÍK
Most - Souš

« zpět

Sezóna znovu žačne 30.1.2021 zápasem s Chomutovem

10.12.2020

Netradiční fotbalové období způsobené koronavirovými obtížemi mění tradiční kalendář fotbalové sezóny. S ohlášením restartu soutěží o víkendu 30.1.2021 započalo A-mužstvo a týmy dorostu se zimní kondiční přípravou. Sezóna se naplno rozjede na konci ledna a týmy čeká dohrávka zbytku zápasů z podzimu, na které následně naváže program jarních zápasů. Hrát se bude až do posledního červnového víkendu, kdy s termínem školního vysvědčení může být dohráno poslední 30. kolo normální fotbalové sezóny. 

Nebývá zvykem hrát pět měsíců v kuse mistrovská utkání, tradiční formát doposud plánoval sezónu na 3-měsíční herní období na podzim a 3-měsíční herní období na jaře. Na jaře 2021 si tak české týmy vyzkouší model západní Evropy, tedy s jedním dlouhým přípravným obdobím, na které navazuje dlouhá zápasová sezóna bez přerušení. Zimní přestávka se začala zkracovat už v minulých letech. Fotbal se v Česku začal hrát běžne do konce listopadu a na jaře začínal na úvod března. Nyní si české kluby vyzkouší vyrazit do zápasových bojů už na začátku února tak, jak je běžné třeba v sousedním Německu nebo dalších evropských zemích, které zimní přestávku používají  spíše pro regeneraci sil.

Rozvoj umělých trávníků tuto možnost poskytuje a z fotbalu se tak de facto stává zimní sport. Dlouhodobě je počet přípravných zápasů vyšší v měsíci lednu než v červnu a červenci. Názory na průběh fotbalové sezóny rozděluje fotbalovou veřejnost. Kvalita umělých trávníků je kritickým faktorem pro posouzení, zda je výhodnější hrát skrz zimu nebo skrz horké léto. Způsob nastavení společnosti, kdy v prosinci a lednu jsou hráči vesměs ve škole nebo pracovním procesu je v kontrastu s obvykle volnějším stylem života během hlavních letních prázdnin.  

Nechejme však filosofování a přistupme k faktu nezvykle dlouhého jara před námi. A-mužstvo a dorosty začaly s ostrým tréninkem na začátku prosince po volnějším listopadu, kdy se trénovat skoro nesmělo. Všechny týmy klubu absolvovaly v období Mikuláše kondiční beep test, na základě kterého se bude sledovat všeobecný rozvoj vytrvalosti hráčů klubu. Klub rovněž zakoupil GPS senzory pro vyhodnocování pohybu hráčů na hřišti, první pokusy s nasazením technologie do tréninkového procesu proběhnou právě v zimních měsících. Očekává se zlepšená zpětná vazba pro hráče, kteří tak pokud budou mít zájem, zaměří trénink na konkrétní potřeby pohybu nebo taktického postavení v zápasech. 

Sezóna znovu žačne 30.1.2021 zápasem s Chomutovem
._20140626-200234-400x250.jpg