Vítejte na stránkách 
FKBANÍK
Most - Souš

« zpět

U13: Obnovený tým hledá ztracený kolektiv

02.02.2021

Od nového roku se k částečnému trénování začal organizovat i obnovený tým U13 Baníku Most-Souš. Doslova rozpadlý kolektiv začal v těžkých a nepřehledných dobách koronaviru dávat dohromady nový trenér Michal Nguyen. Tým mladších žáků ročníku 2008 má za sebou těžkou historii během které plno hráčů odešlo do jiných klubů a zbytek zůstal přilepen k jiným tréninkovým skupinám. Ačkoliv na výsledky určitě není kladen důrazu, zde není od věci připomenout, že tzv. ligoví žáci během roku 2020 marně čekali na výhru. Nový fotbalový klub se v tomto směru pokusí o nápravu a sestavení obnoveného týmu, který bude mosteckou mládež reprezentovat i ve starších žácích a dorostu. 

Po letním spojení klubů Souše a Mosteckého FK vznikla lepší situace pro vznik obnoveného týmu ročníku 2008. Klub ze tří tréninkových skupin v kategorii U13 a tří soutěží na úrovni ligy, krajského přeboru a okresního přeboru vytvořil pouze dvě tréninkové skupiny. Talentově výraznější se pokusí o návrat do ligové soutěže U13, ve které letos zatím marně čekají na výhru. Ostatní kluci a holky se ve zbytku jara podělí o soutěž krajského přeboru i okresního přeboru. "Jednotlivé zápasy obou soutěží rozložíme i do všedních dnů, nejde o žádné velké cestování, pouze o normální dohrání sezóny," vysvětluje sekretář klubu Petr Černý, který samozřejmě spoléhá i na vstřícnost jednotlivých soupeřů. Nový klub se snaží ve spolupráci s OFS Most o udržení mládežnických soutěží v okrese Most, proto účast v okresním přeboru rozhodně nechce odřeknout, ba naopak. Nicméně mládež jako středisko potřebuje důstojný tým i v ligové soutěži mladších žáků, ve které jsme na podzim figurovali pouze jako paběrkující kolektiv.

Trenérsky se pokusu o obnovu ujal trenérský novic Michal Nguyen, který akorát dokončuje trenérskou licenci UEFA B. Současná koronavirová opatření mu v udržení a skládání nového kolektivu rozhodně nepomáhají. "Kluci na novou výzvu reagují skvěle, dokonce i holky, které máme rovněž v týmu. Na trénincích se objevují stále nové a nové tváře. Je to hodně dobrovolné. Potřebovali bychom jakýkoliv zápas, aby tým cítil společnou odpovědnost, že hrají jeden za druhého. Takhle individuálně je to pořád jenom pilování technických dovedností, všichni ale víme, že fotbal je hlavně parta dětí," tvrdí po úvodních týdnech Michal Nguyen. 

Úplné oslovení hráčů je plánováno až s možností plnohodnotného trénování. hráči, kteří na fotbal zanevřeli rozhodně nebudou nadšeni ze současného stylu tréninků, styl současných dnů je zpátky k fotbalu nepřivede. I z tohoto důvodu klub částečně přistoupil na individuální tréninky na hřišti, kde si hráči kromě kondičních výběhů mohou i vystřelit na branku nebo přihrát na rovném hřišti. "Jako klub se domníváme, že je důležité, abychom mládež udrželi u sportu, proto kluky a holky zveme i k dobrovolné účasti na hřišti. Snažíme se dodržet hygienická opatření a k tréninku malé skupiny využít plochu celého hřiště. Myslím si, že konkrétně sport už pro snížení pandemie udělal skoro maximum. Skoro rok nehrajeme, netrénujeme. Roční výpadek tréninku bude mít pro nejtalentovanější hráče fatální důsledek v jejich kariéře. U ostatních může vést ke snížení té zdravé motivace něco se sebou dělat (sportovat), což v důsledku může přinést horší zdravotní důsledky než současné onemocnění koronavirem," sděluje k celé situaci sportovní ředitel Jan Skýpala.

Obnovená U13tka  tak vyhlíží svůj první zápas, ať už lokální přáteláček nebo ostrý mistrovský zápas. Všichni doufáme, že kluci a holky už brzy dostanou svoji příležitost.

U13: Obnovený tým hledá ztracený kolektiv