Ve druhém utkání přípravy jsme prohráli s Libercem B 1:3

15.07.2021

Ve středečním podvečeru naše A-mužstvo nastoupilo ke druhému přípravnému utkání proti rezervě Slovanu Liberec. Takticky náročné utkání nakonec vyznělo lépe pro Liberec, který si uhlídal průběžné vedení v celém zápase. Most nasadil do utkání celou dvacítku hráčů včetně trojice nově příchozích Ondry Novického a Adama Petržílky z Plzně nebo Daniela Kováče z FK Teplice. Liberec představil typicky juniorské mužstvo, neboť áčko se v těchto dnech nachází na herním soustředěním v Horním Rakousku. Baník Most-Souš dále představil zbrusu novou časomíru, která i na Souši konečně dává divákům šanci sledovat aktuální minuty zápasu a připomenout si průběžný gólový stav.

Vesměs odborné publikum na hlavní tribuně sledovalo opatrný vstup do zápasu, ve kterém Most kombinoval převážně na své polovině a odrážel presinkové nájezdy mladíků Liberce. Nedařilo se však překonávat zálohu Liberce a dostávat míče do útočných akcí. První polovina se tak především zaměřila na oboustranné vyčkávání na chybu soupeře, po které následoval moderní pokus o rychlý brejk. Ačkoliv se Baník v první polovině ne zcela herně prosazoval je třeba pozitivně zdůraznit, že i proti silnému soupeři se snažil o kombinační fotbal s rozehrávkou od obránců. Dostával se tak sice do potíží, ze kterých mnohdy vybruslil vyspělou kombinací, nicméně časté překonání tohoto presinkového tlaku Liberce se nepodařilo kloudně dotáhnout v útočné fázi na polovině soupeře. Hodně soubojový fotbal však negativně vedl k častému přerušování hry a pomalému nástupu tempa zápasu. Ovšem i přesto se hrál dvojnásobně rychlejší fotbal než proti Hvězdě Cheb a diváci mohli skutečně odborně hodnotit výkony jednotlivých hráčů.

V obraně určitě obstál Adam Petržílka ve dvojici s Davidem Matyášem, na pravém křídle bojovali Tomáš Zůza a Jakub Jurkovič, škoda že právě druhý jmenovaný nedokázal proměnit slibný nájezd na libereckou branku zhruba ve 20. minutě hry. Nutno však uznat, že sprintovat s obranou Liberce od půlící čáry až do šestnáctky není úplně jednoduchá disciplína. Zajímavé útoky rozehrával ze zálohy Lukáš Vlach, který dokázal roztáhnout většinu mosteckých slibných akcí, nicméně s Ondrou Novickým běhavou libereckou zálohu nepřehráli a k zakončení jsme se dostávali pouze sporadicky.

Most obdržel bohužel příliš jednoduché branky. První po vlastní ztrátě míče poblíž půlící čáry a rychlém, bohužel přesném, zakončení, kdy Liberec krásnou střelou přeloboval brankáře Tomáše Hnízdila. Brankář Hnízdil, který prošel akademií Slovanu Liberec a od zimy chytá v naší brance se v prestižním utkání vytáhl několika zákroky, mezi které patřila i likvidace samostatného nájezd ve 25. minutě, pronikající útočník si na zákrok bude jistě ještě chvíli pamatovat. Nedokázal však zabránit dalšímu brejku a jednoduchému průniku do naší rozhozené obrany, který už Liberec gólově využil a na poločasovou přestávku odešel s dvoubrankovým vedením 0:2.

Do druhého poločasi trenéři Johana a Hašek vystřídali takřka celou jedenáctku hráčů a nástup do druhé půle byl velmi dynamický. Most se opřel do Libereckého týmu, kterému nápor pomáhal ustát mnohdy až protisvah za jednou z branek na Souši. Zleva centroval Honza Štefko a prinikal Vladimír Pátek, zprava motali obranu Liberce Víťa Popelka a Petr Hlaváček. V 51. minutě po faulu na Honzu Štefka a následné standardce snížil Víťa Popelka, ačkoliv jiné prameny uváději že branky dosáhl posledním svým dotekem Petr Hlaváček. Rozsouzení přinese jistě zpracovaný video záznam. Po snížení na 1:2 Most pokračoval v zesíleném náporu a vyrovnání viselo ve vzduchu. Zůstalo však vesměs u křídelních průniků, centrované míče nebo zpětné přihrávky zůstávaly v přehuštěném vápně nevyužity. Liberec se až v delším průběhu druhé půle vymanil ze sevření a pokusil se o několik nájezdů, které však v zárodku eliminovali oba stopeři Michal Nguyen a Ruda Novák.

Postupem času však opadal i Mostecký tlak a začal se hrát opět vyrovnanější fotbal, paradoxně přibylo šancí, a to na obou stranách. Liberecké akce několika vybranými zákroky vychytal brankář Nejedlý, který si připsal dva klíčové zákroky u své pravé tyčky. Mostecké zajímavé střely, někdy však uspěchané, pochytal Lukáš Pešl v brance Liberce.

Rozhodla tedy opět šťastná střela z dálky. V 75. minutě mostecká obrana odvrátila rychlý brejk Liberce, míč dostala z vlastního vápna zdánlivě mimo přímé ohrožení branky, ovšem bohužel dalekonosná střela zapadla krásně do levé šibenice Nejedlého branky. Skutečně krásná branka, ale vyloženě pouze k naštvání. Zápas už se v závěru pouze dohrával, ačkoliv Most se pokoušel alespoň o kosmetické snížení, na zvrat v zápase už neměl.

FK Baník Most-Souš - Slovan Liberec  B 1:3 (0:2)
Branka: 57. Petr Hlaváček
Sestava: Hnízdil (Nejedlý) - Zůza (Popelka), Petržílka (Nguyen), Matyáš (Novák), Radoš (Pátek) - Nobst (Kováč), Novický - Jurkovič (Hlaváček), Glaser, Hlaváček (Štefko) - Smetana (Vávra)