Nová sezóna 2026/2027 je rozlosována, nový ročník 3. ligy začneme domácím zápasem proti FK Teplice B. V přechodném období začátku léta se naskytla příležitost pro zhodnocení uplynulé sezóny a odkrytí plánů do nového fotbalového roku. Ředitel klubu Jan Skýpala odpovídá na otázky v následujícím rozhovoru.
Jak osobně hodnotíte minulou sezónu a historické 3. místo
v ČFL?
A-mužstvo splnilo
očekávání. Minulé léto se do kádru A-mužstva investovalo více
finančních prostředků a mužstvo dokázalo splnit cíl. Posunuli
jsme se z 10. místa vloni do popředí soutěže a zvládli
umístění v top 3. Uvidíme jestli na tom nyní dokážeme stavět.
Úspěch A-mužstva však částečně zakryl potíže, které klub
v uplynulém ročníku objektivně měl a z celoklubového
pohledu to nebyla vůbec povedená sezóna.
Jaké potíže
máte na mysli?
Klub vnímám jako
celek, tedy včetně mládeže a mnoha dalších klubových sektorů.
A-tým je sice vlajková loď, ale neměli bychom jej vytrhávat
z kontextu. Uplynulá sezóna byla v mnoha stránkách pro
klub neúspěšná, vnímám to dokonce jako konec úvodního boomu
mosteckého fotbalu, kde jsme se dostali na momentální vrchol a
čeká nás určitá proměna. Juniorka s dorostem hrála
v sezóně ve spodku tabulky, což bylo překvapením. Žáci
neudrželi nejvyšší soutěž, to se sice dalo předpokládat,
přesto jsme nedokázali vyčerpat maximum.
V čem
vidíte sportovní pokles třeba na úrovni juniorky a dorostu?
Dorostenci
nezachytili vstup do sezóny, po podzimu došlo i k výměně
trenéra, což jsou vždy rizikové kroky. Juniorce se rozpadl
hráčský kádr, někteří hráči byli tréninkově posunuti do
A-mužstva. To chceme. Jiní ale zase nemohli být posunuti
z dorostu, takže B-tým v tom zůstal na pospas. Pro
trenéry juniorky a také trenéry dorostu a vlastně i A-týmu to
bylo náročné období a přirozený chod klub byl opravdu narušen.
Jaké jsou
připraveny kroky směrem k nové sezóně, aby se situace
neopakovala?
Klub projde
restrukturalizací mládeže, jednotlivé sektory dorostu, žáků a
přípravek povedou šéftrenéři, kteří v klubu pracují na
zvýšený úvazek. Dostanou prostor k nastavení změn, ale
ponesou si větší odpovědnost za dění ve svém sektoru. V minulé
sezóně jsme vedení mládeže neměli přesně určené, což byl
asi hlavní problém všeho.
V klubu po
sezóně skončilo i několik trenérů. Už se ví, kým budou
nahrazeni?
To je další
negativní bod při hodnocení uplynulé sezóny, že klub přišel o
několik zkušených trenérů. Nejprve bych chtěl představit nové
šéftrenéry, kde sektor dorostu povede Michal Nguyen, sektor žáků
Ladislav Rameš a sektor přípravek Martin Jelínek. Od tohoto
rozestavení si slibuji hodně, neboť doposud byli trenéři mládeže
ponecháni velké samostatnosti. Tento krok však vedl k rozpojení
dosavadní praxe obsazování trenérů, ne všude se nové myšlenky
a očekávání dokázaly protnout, někteří trenéři také po
více jak 5-leté práci pro klub jednoduše požádali o
uvolnění a změnu.
Kteří trenéři
z klubu odcházejí?
U dorostu U19 Marcel
Grund po pětileté práci v klubu odchází do krajského
přeboru dospělých, kde bude trénovat FK Dobroměřice. Zdeněk
Kubiska z U17 požádal o uvolnění, stejně tak Petr Melichar
ze žáků U14, který rovněž trénoval v Baníku ve všech
sezónách nového klubu. Shodu v novém konceptu vedení
mládeže jsme bohužel nenalezli u Martina Svobody z U13 a
Václava Náhlovského z U10, kteří oba požádali o ukončení
spolupráce. Všem trenérům bych chtěl moc poděkovat za
několikaletou práci pro klub, byli výrazným článkem při obnově
mostecké mládeže.
Ten počet
trenérských odchodů je poměrně vysoký. Kteří trenéři
převezmou mládežnické týmy?
Do klubu trenérsky
přichází Aleš Hanzlík z FC Táborsko, který se jako
odchovanec Mostu a Teplic vrací zpět domů z ligového a pak
trenérského angažmá na jihu Čech. Ze Žatce už v minulé
sezóně přišel Antonín Svoboda, který v uplynulé sezóně
asistoval u mladších žáků. František Radoš se rovněž vrací
jako nový trenér do přípravek. Na další pozice využijeme
trenéry z vlastních zdrojů z rozšířených realizačních
týmů z minulých sezón a samozřejmě hledáme a jednáme
s dalšími kandidáty. Poptávka po trenérech je však vysoká.
Pojďme zpět
k A-mužstvu. Jaké jsou změny v hráčském kádru a jaké
jsou plány do nové sezóny?
A-mužstvo zůstane
ve vysokém procentu hráčů pohromadě jako v minulé sezóně.
Rozhodli jsme se, že nebudeme pokračovat s cizinci Jonem
Latifajem a Ezekielem Lightem, neboť se do sestavy tolik
nedostávali. Bohužel se nepodařilo prodloužit smlouvu s Rudolfem
Novákem, který nás požádal, že by si chtěl po pěti sezónách
v A-týmu vyzkoušet jiné angažmá a má nabídku ze
zahraničí. Bohužel nevyšlo dotažení příchodu Michala Leibla
ze Sigmy Olomouc, který oznámil vážné rodinné důvody a přesun
z Moravy zpět domů byl nucen zatím odložit.
Kteří noví
hráči se v třetiligovém týmu představí v letním
přípravném období?
Rádi bychom
přivedli posilu do obranné fáze, kde nastala nyní s odchodem
Rudy Nováka a potížemi Michala Leibla zcela nová situace. A
chtěli bychom také posílit útok. Jde tedy asi o tradiční
odpověď. Do přípravy by se mohla zapojit až pětice nových
hráčů, které postupně představíme.
Kdo má nyní po
odchodu Petra Glasera a pak Tomáše Smoly na starosti doplňování
kádru A-mužstva?
Pozice sportovního
manažera je v klubu doslova zakletá. Ať už na pozici trenéra
A-mužstva nebo sportovního manažera došlo v posledních pěti
letech opravdu k velkému počtu změn. Tvorba hráčského
kádru je tak velmi nekonzistentní. Od postupu do ČFL v roce
2022 osobně vnímám už třetí generaci hráčského kádru. Řekli
jsme si, že s nějakým dalším myšlenkovým vstupem trochu
počkáme, půjdeme pozvolněji. Současný hráčský kádr sestavil
Petr Glaser, následně s ním pracoval Tomáš Smola, na jaře
se ke klubu připojil manažer Orhan Dumanjič, některé věci nejde
uspěchat. Skladbu hráčského kádru tak má nyní na starosti
zejména trenér Pavel Horváth.
Osoba manažera
Orhana Dumanjiče je fanouškům zatím spíše neznámá, dojde
k jeho oficiálnímu představení?
Orhan Dumanjič působí ve fotbale jako hráčský agent a
v klubu nesmí být v žádném střetu zájmů, takovou máme jasnou dohodu. Náš
klub příležitostně zastupuje při jednáních s hráči a dalšími kluby. Nový
sportovní manažer musí splnit zásadní podmínku, kterou je přesah na mládežnický
úsek. Baník je městský klub, který věnuje velkou energii i finance výchově
mladých hráčů. Sportovní manažer tak nemůže mít na starost jenom víkendový
zápas A-mužstva.
Jaké jsou tedy
plány a ambice do nové sezóny? A-mužstvo by mohlo být favoritem
soutěže.
Otázka 2. ligy je
v Mostě a okolí nyní velmi častá. Opakovaně tvrdím, že
klub chce v nové sezóně být lepší než v té minulé.
Nechci se vyhýbat odpovědi, ale vzhledem k průběhu uplynulé
sezóny a obrazu klubu jako celku bych chtěl být přeci jen
obezřetnější. Potřebná infrastruktura neznamená pouze
vyhřívaný trávník, ale celkové řešení klubového zázemí,
kde tedy konkrétně Stadion Josefa Masopusta má pro klub skutečně
nejasnou budoucnost. V areálu na Souši je to podobné.
Infrastruktura je velmi zastaralá, technické zajištění péče o
fotbalové hřiště je zcela po životnosti. Organizačně se klub
stále hledá a podléhá množství vnějších vlivů. Zcela
zásadní bude vyřešení sporu Most – Souš, které teprve bude
moci určit nějaké významné nové směřování klubu.
Ovlivňuje spor
Mostu a Souše nějak provoz klubu a jaká jsou možná řešení
dalšího vývoje?
Provoz klubu jako
takový nijak ovlivňován není. Tvrdím ale, že klub podléhá
stálým vnějším vlivům. Situace je neurovnaná. Nechci, aby to
bylo nějakým tématem tohoto rozhovoru, a nechci se vracet do
minulosti. Klub čelí novým výzvám. Tou největší je obnova
infrastruktury a ta už provoz klubu ovlivňuje. Nemůžeme pořádně
investovat do zázemí jak na Stadionu Josefa Masopusta, tak na
Souši. Pro mě osobně je nyní prioritou investice do obnovy hřišť
a zázemí, postup do 2. ligy je v tomto až druhý v pořadí.
Jsou už v plánu
nějaké investiční akce? Zlepší se nějak komfort pro fanoušky
v areálech klubu?
Během jara proběhla
rekonstrukce hřiště na Albrechtické, kde hraje své zápasy
především žákovský úsek. Připravuje se dlouhodobě
rekonstrukce hřiště na Souši, kde máme doslova nefunkční
závlahový systém a v tento moment snad už brzy půjdeme do
realizace. Na stadionu Josefa Masopusta pracujeme na zázemí pro
fanoušky, na jaře se obnovila klubovna, v nové sezóně
připravujeme otevření nového fanshopu. Stadion však má své
architektonické limity, stejně tak areál na Souši.
Byl zveřejněn
los nového ročníku 3. ligy, na které zápasy se těšíte a kdo
bude asi největším soupeřem Baníku?
Začínáme doma 8.
srpna proti FK Teplice B, takže do toho vstoupíme hodně zostra.
Očekávám, že silné týmy budou tradičně Zápy, Varnsdorf nebo
Chrudim. Na podzim máme venku velmi nepříjemné soupeře včetně
Neratovic nebo B-týmu Hradce Králové. Hradec s dorostem U19
vyhrál celostátní ligu, bude hrát UEFA Youth League a juniorka
bude určitě opět velmi ambiciózní. Chtěl bych ale také
upozornit na pohár MOL Cup, kde hrajeme 1. kolo hned po prvním
zápase s Teplicemi. Los zatím neznáme.