29. 5. 2023

Záchrana je blízko, v Hradci jsme vyhráli 2:0

A-tým
29. 5. 2023

Dvě rychlé branky po sobě rozhodly důležité utkání v Hradci Králové již v úvodní dvacetiminutovce, Most vyhrál 2:0 a v tábulce má náskok 6 bodů na předposledního a posledního.

Dramatický víkend zažila celá skupina ČFL, víkendové výsledky nám šly vysloveně do noty až na jeden, který nesouvisí s naší skupinou ČFL. Nejprve v sobotu prohráli všichni naši konkurenti v boji o sestupového černého Petra. Benešov padl doma s Chlumcem, Přepeře rovněž doma nezvládly souboj s Brozany, večer dle očekávání Viktorka Žižkov vyhrála v Živanicích. Věděli jsme tedy, že v neděli v Hradci můžeme jít do šestibodového trháku, což se povedlo po brankách Kubeše a Novotného. Večer se situace v ČFL opět zamíchala díky sestupu Slavie Praha B z druhé ligy (FNL).

Nicméně vítezstvím v Hradci Králové jsme dokázali překonat psychologickou 30-bodovou hranici obvykle nutnou pro udržení v soutěži. Most se aktuálně posunul až na 10. pozici v tabulce se 6-bodovým náskokem na poslední Benešov nebo Živanice. Sestup Slavie Praha znamená, že souhrnně z obou skupin ČFL spadnou 3 týmy, dva poslední a jeden předposlední s horším bodovým ziskem. Tím pádem na spodku tabulky naší skupiny ČFL je situace velmi natěsnaná a jistotu záchrany ani 2 kola před koncem sezóny stále nemá až 7 týmů.

Do Hradce Králové odcestoval náš tým již v sobotu odpoledne a využil přenocování v dějišti zápasu, s ohledem na výše popsané okolnosti byla důležitost utkání velmi vysoká. Tým však předvedl návrat sportovní formy, která v polovině jara poněkud poklesla, v Hradci Králové jsme byli v zápase opět lepším týmem, psychologii utkání hodně pomohly rychlé dvě branky v úvodu. V teplém počasí slunečného víkendu se následně hrála spíše údržba důležitého výsledku, ačkoliv šancí na pojistku třetím gólem bylo dostatek.

Úvod utkání byl poměrně vyrovnaný, první šanci si vyrobila hradecká juniorka, ale mostecká obrana v čele s Rudou Novákem se v pokutovém území ubránila. Kombinační fotbal na kvalitním trávniku areálu Bavlna postupem času převážil na stranu Mostu, který získal střed hřiště a hledal skulinky pro vvytváření šancí. Napětí a stres hodně snížila úvodní branka Novického ve 12. minutě po přesném centru ze standardky od Petra Glasera. Doslova následující útočnou akci po rozehrávce dokázal ve skrumáži po centru proměnit v druhou branku Jindra Novotný, jehož buldočí styl na hradecké mladíky platil.

Most byl na koni a vytvářel si další šance, domácím pomohl doslova time-out v podobě přestávky na napití, kterou se hra v první půli přerušila. V závěru poločasu pak ještě Kubeš v dobré akci centroval do šance Novotnému, který však prudkou hlavičkou mířil těsně vedle tyče.

Ve druhém poločase byl Most dále aktivnějším týmem, který dominoval středu hřiště. Šance měli Zinhasovič, Novotný nebo znovu Kubeš. Hradecká defenzíva však byla zahuštěná a dobře organizovaná, v přeplněném vápně jsme se již neprosazovali. Střely z dálky zkoušeli Zinhasovič nebo Glaser. Utkání se přeci jen začalo spíše dohrávat, vyložené šance vymizely a Most v poklidu dokráčel pro důležité (možná rozhodující) body.

Za týden v sobotu 3.6. se na domácím stadionu utkáme s Benešovem v přímém souboji o sestup ze soutěže. Hrát se bude doslova o šest bodů. Benešov musí vyhrát, Mostu bude stačit získat ze dvou posledních zápasů jediný bod. Přejme si, abychom záchranu vybojovali již teď o víkendu na domácím stadionu s podporou mosteckých fanoušků a všech mosteckých diváků.

FC Hradec Králové B - FK Baník Most-Souš 0:2 (0:2)